In samenwerking met overgewichtnederland.com · Vragen? WhatsApp 06-38048347

Overgangsconsulente per gemeente: vind en kies een consulente bij jou in de buurt

Een overgangsconsulente bij jou in de buurt vind je het snelst via de zoekkaart van de VVOC, via je huisarts of via de lijst van je aanvullende verzekering. Op deze overzichtspagina kies je jouw gemeente. Elke gemeentepagina zet lokale cijfers, de dichtstbijzijnde locaties op de VVOC-kaart en de regels voor vergoeding op een rij. Zo kun je rustig vergelijken en een keuze maken die bij jouw klachten en situatie past.

Bijgewerkt op 23-10-2026 · Redactie: Gijs Bodenstaff · Zo controleren we bronnen

Zo gebruik je de gemeentepagina's

Zoek in de lijst je eigen gemeente op en open de pagina. Woon je in een kleine kern, kies dan de gemeente waar die kern onder valt. Lees eerst het korte antwoord bovenaan, daarna kun je doorklikken naar wat voor jou telt: vergoeding, kiezen of de route via de huisarts.

Twijfel je nog of een consulente bij jou past? Doe dan eerst de overgangstest met klachtenprofiel. Die geeft geen diagnose, maar wel een samenvatting die je kunt meenemen naar je huisarts of een consulente. Ligt er geen locatie dichtbij, kijk dan ook naar videoconsulten op de VVOC-kaart.

Wat je op elke pagina per gemeente vindt

  • CBS-cijfers 2024 over de gemeente, uit Kerncijfers wijken en buurten.
  • Afstand tot de huisartsenpraktijk volgens het CBS, zodat je ziet hoe dichtbij je eerste aanspreekpunt ligt.
  • Dichtstbijzijnde locaties op de VVOC-zoekkaart, met afstand maar zonder namen van praktijken.
  • Vergoeding: wat de basisverzekering en een aanvullende verzekering doen, en waar je in je polis op let.
  • Checklist om een betrouwbare consulente te kiezen, met de controle in het BIG-register.

Daarnaast lees je wanneer je beter eerst naar de huisarts gaat en hoe je een consult voorbereidt.

Hoe we werken aan deze overzichten

We noemen geen namen van praktijken of consulenten. Dat doen we omdat we niet elke praktijk zelf kunnen controleren en omdat we privacy belangrijk vinden. Er zijn geen betaalde vermeldingen: niemand kan zich hogerop laten zetten. Locaties komen van de openbare zoekkaart van de VVOC, cijfers van het CBS.

Elk feit heeft een bron, en alle bronnen hebben peildatum 23-10-2026. Regels over vergoeding komen van Zorgwijzer en Overstappen.nl en kunnen per polis verschillen, dus check altijd je eigen voorwaarden. Zie je iets dat niet klopt? Laat het ons weten via het terugbelformulier voor hulp bij afvallen in de overgang.

Aantal gemeenten met een pagina over de overgangsconsulente, per provincie (CBS 2024)Groningen: 10 gemeenten; Fryslân: 18 gemeenten; Drenthe: 12 gemeenten; Overijssel: 25 gemeenten; Flevoland: 6 gemeenten; Gelderland: 51 gemeenten; Utrecht: 26 gemeenten; Noord-Holland: 44 gemeenten; Zuid-Holland: 50 gemeenten; Zeeland: 13 gemeenten; Noord-Brabant: 56 gemeenten; Limburg: 31 gemeentenGemeenten per provincieGroningen10Fryslân18Drenthe12Overijssel25Flevoland6Gelderland51Utrecht26Noord-Holland44Zuid-Holland50Zeeland13Noord-Brabant56Limburg31
Bron: CBS, Gebieden in Nederland 2024, indeling op 1 januari 2024.
Gemeenten en inwoners per provincie (CBS 2024)
ProvincieGemeentenInwonersAandeel 45 tot 65 jaar
Groningen10601.34725,4%
Fryslân18661.90427,3%
Drenthe12504.12928,4%
Overijssel251.189.03326,7%
Flevoland6450.82626,2%
Gelderland512.149.07127,2%
Utrecht261.400.05725,6%
Noord-Holland442.976.48726,1%
Zuid-Holland503.840.46025,8%
Zeeland13391.63427,5%
Noord-Brabant562.644.73927,1%
Limburg311.133.25527,9%

Bron: CBS, Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED) en Gebieden in Nederland 2024 (85755NED), geraadpleegd 23-10-2026.

Overgangsconsulenten in Groningen: 10 gemeenten

Overgangsconsulenten in Fryslân: 18 gemeenten

Overgangsconsulenten in Drenthe: 12 gemeenten

Overgangsconsulenten in Overijssel: 25 gemeenten

Overgangsconsulenten in Flevoland: 6 gemeenten

Overgangsconsulenten in Gelderland: 51 gemeenten

Overgangsconsulenten in Utrecht: 26 gemeenten

Overgangsconsulenten in Noord-Holland: 44 gemeenten

Overgangsconsulenten in Zuid-Holland: 50 gemeenten

Overgangsconsulenten in Zeeland: 13 gemeenten

Overgangsconsulenten in Noord-Brabant: 56 gemeenten

Overgangsconsulenten in Limburg: 31 gemeenten

Hulp nodig bij afvallen in de overgang?

Huisarts of overgangsconsulent

Voor klachten, medicijncheck en een verwijzing. Neem de samenvatting van de overgangstest mee.

Wat doet een overgangsconsulent

Gecombineerde leefstijlinterventie

Twee jaar begeleiding bij voeding, beweging en gedrag, vergoed vanuit de basisverzekering met verwijzing.

Lees over de GLI

Medische begeleiding bij overgewicht

Arts, leefstijlcoach en psycholoog, telefonisch of met videocall, via overgewichtnederland.com.

Bekijk de routes en laat je terugbellen

Bel mij terug WhatsApp 06-38048347

Veelgestelde vragen over overgangsconsulente per gemeente

Waarom staan er geen namen van consulenten op de gemeentepagina's?

Omdat we niet elke praktijk zelf kunnen controleren en privacy serieus nemen. We tonen daarom alleen de dichtstbijzijnde locaties van de openbare VVOC-zoekkaart, met afstand. Namen en contactgegevens zie je zelf op de kaart van de VVOC. Zo kies je op basis van je eigen check, bijvoorbeeld in het BIG-register, en niet op basis van een vermelding bij ons.

Kan een praktijk betalen om bovenaan een gemeentepagina te staan?

Nee, er zijn geen betaalde vermeldingen. De volgorde van locaties volgt alleen uit de afstand tot de gemeente, op basis van de openbare VVOC-zoekkaart. Er staan geen advertenties van praktijken of consulenten tussen. Zo blijven de pagina's een neutraal hulpmiddel om zelf een keuze te maken.

Waar komen de cijfers op de gemeentepagina's vandaan?

Van het CBS. We gebruiken de Kerncijfers wijken en buurten 2024 voor gegevens over de gemeente, inclusief de gemiddelde afstand tot een huisartsenpraktijk. De indeling van gemeenten en provincies komt uit Gebieden in Nederland 2024. Bij elke tabel en grafiek staat de bron en de peildatum, zodat je het zelf kunt nakijken.

Wat betekent de afstand tot de huisartsenpraktijk op een gemeentepagina?

Het is de gemiddelde afstand over de weg van woningen in de gemeente tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk, zoals het CBS die meet. Het geeft je een idee hoe bereikbaar je eerste aanspreekpunt is. Het zegt niets over wachttijden of over de praktijk zelf. Voor de overgang is de huisarts vaak de eerste stap, naast of voor een consulente.

Mijn woonplaats staat niet in de lijst. Wat nu?

Zoek dan op de gemeente waar je woonplaats onder valt. De pagina's zijn per gemeente gemaakt, en veel gemeenten bestaan uit meerdere dorpen of kernen. Op elke gemeentepagina staan de woonplaatsen die erbij horen. Weet je niet welke gemeente het is, dan helpt je adres of postcode je verder.

Hoe actueel zijn de locaties op de gemeentepagina's?

Ze komen van de VVOC-zoekkaart met peildatum 23-10-2026. Op die datum stonden er 117 locaties op de kaart, waaronder eigen praktijken, ziekenhuisspreekuren en een paar locaties voor videoconsult. Praktijken kunnen daarna verhuizen, stoppen of erbij komen. Bekijk daarom altijd ook zelf de actuele kaart van de VVOC voordat je contact opneemt.

Is de informatie per gemeente anders dan op de algemene pagina over overgangsconsulenten?

De basisregels zijn overal gelijk, want vergoeding en de rol van een consulente hangen niet af van je woonplaats. Wat per gemeente verschilt, zijn de lokale cijfers, de afstand tot de huisarts en welke locaties op de VVOC-kaart het dichtst bij liggen. De algemene uitleg lees je op onze pagina over de overgangsconsulent.

Kan ik via deze site een afspraak maken met een overgangsconsulente?

Nee, via deze site maak je geen afspraak met een consulente en we verwijzen niet naar een bepaalde praktijk. Je zoekt zelf een consulente via de VVOC-kaart, je huisarts of je verzekeraar. Wil je hulp bij afvallen in de overgang, dan kun je vrijblijvend het terugbelformulier invullen, in samenwerking met overgewichtnederland.com.

Geldt de vergoeding van een overgangsconsulente per gemeente anders?

Nee, de vergoeding hangt van je polis af, niet van je gemeente. De basisverzekering vergoedt een overgangsconsulent niet; een aanvullende verzekering soms wel, vaak tot een maximum per jaar. Verzekeraars vragen vaak aansluiting bij een erkende beroepsorganisatie. Kijk in je eigen polisvoorwaarden, met de stand van dit jaar.

Wat als er geen locatie van de VVOC-kaart dicht bij mijn gemeente ligt?

Dan zijn er twee routes. Op de VVOC-zoekkaart staan ook een paar locaties voor videoconsult, zodat je niet hoeft te reizen. Daarnaast kun je je huisarts vragen of de praktijk met een consulente samenwerkt. De huisarts kan je ook zelf helpen of verwijzen naar een gynaecoloog als je klachten daar om vragen.

Verder lezen over overgangsconsulente per gemeente

Bronnen en peildatum

  1. Zorgwijzer: vergoeding overgangsconsulente (geraadpleegd 23-10-2026)
  2. Overstappen.nl: vergoeding overgangsconsulente (geraadpleegd 23-10-2026)
  3. VVOC: zoekkaart overgangsconsulenten (geraadpleegd 23-10-2026)
  4. CBS: Kerncijfers wijken en buurten 2024 (geraadpleegd 23-10-2026)
  5. CBS: Gebieden in Nederland 2024 (geraadpleegd 23-10-2026)
  6. BIG-register (geraadpleegd 23-10-2026)

Alle bronnen van de site staan op de bronnenpagina. Lees ook ons redactiebeleid.